The preliminary rounds of the ABA Men & Women Clifford cup boxing meet came to an end yesterday at the Sugathadasa Indoor stadium, Colombo.
It was as usual an exciting two days of boxing with boxers giving it there all within the ropes to earn them of the title. With 50 bouts being held in the preliminary stage of this meet with 40 men’s bouts and 10 women’s bouts the competition will only get hotter as the best of the best boxers surface as they progress to the final stages of this boxing meet for the historic Clifford cup.
The meet is to be held till the 31st of October at the Sugathadasa indoor stadium, Colombo.
Results of the Preliminary stages are as follows;
Mens
Order Weight Category Corner Name Team Code Judgment
1. Fly ( 52 kg) Red AC Bandara SLAF-B KO 1ST Rnd
Blue KASP Indunil VIDSC
2. Fly ( 52 kg) Red MM Udaya Kumara SLAR-B WP 3/0
Blue TWS Mihidukula POLICE
3. Fly ( 52 kg) Red KMD Jayaranga SLA-B WP3/0
Blue UJE Dinesh Kumara SLAR-A
4. Fly ( 52 kg) Red KARS Sadaruwan SILU WP 3/0
Blue UJN Rajapaksha SLN-A
5. Bantam ( 56 kg) Red NJS Jayaweera SLM-A WP 3/0
Blue WMR De Silva SLN-A
6. Bantam ( 56 kg) Red WRT Weerakkodi SLA-A
Blue KAA Madushanke SILU
7. Bantam ( 56 kg) Red MP Delpachithra UNICH
Blue MVGCS Bandara SLARC W/O
8. Bantam ( 56 kg) Red ED De Silva CASU
Blue GHP Samarasinghe GANDARA W/O
9. Bantam ( 56 kg) Red KMCE Bandara -B
Blue HS Danuska SLAF-A W/O
10. Bantam ( 56 kg) Red RDIN Jayawansha SLAR-A W/P 2/1
BRL Sadaruwan Kumara SLAR-B
11. Bantam ( 56 kg) Red AC Chandrasiri SLM-B WP 3/0
Blue MD Kumara SLN-B
12. Bantam ( 56 kg) Red WV Vimukthi Wijethilaka VIDSC
Blue DD Rangana SLN-C TKO
13. LIGHT (60kg) Red RMSK Rathnayake AIRFK WP 3/0
Blue RMJ Sameera SLNC
14. LIGHT (60kg) Red IPDC Udaya Kumara SLAF-A TKO 1ST Rnd
Blue GMT Akmal SILU
15. LIGHT (60kg) Red KPGK Gunarathna SLARC
Blue NBAJ Wimukhi Kumara SLA-A WP 0/3
16. LIGHT (60kg) Red RMRG Rathnayake SLAR-A TKO 1ST Rnd
Blue PH Ishara Maduranga SIVAL
17. LIGHT (60kg) Red NK Padmakumara SLM-B W/O
Blue ASV Wikramage GANDARA
18. LIGHT (60kg) Red RMAB Gunathilaka SLM-B TKO 1st Rnd
Blue KAS Banuka VIDSC
19. LIGHT (60kg) Red MD Danushka SLN-A TKO 2ND Rnd
Blue SNP SILVA LINEA
20. Light Welter (64kg) Red RN Wethathasinghe SLM-B TKO 2ND Rnd
Blue GGT Galkotuwa SLA-B
21. Light Welter (64kg) Red NH Thilakarathne SLN-A WP 2/1
Blue KG Padmasiri SLA-C
22. Light Welter (64kg) Red NBASN Kumara LINEA
Blue MPCA Manodarage KDU W/O 0/3
23. Light Welter (64kg) Red MVW Silva UNICH
Blue HBPS Rathnayake SLAR-A W/O 0/3
24. Light Welter (64kg) Red WDD W eerasinghe POLICE TKO 2nd Rnd
Blue M Dilshan SLAF-A
25. Welter ( 69kg) Red BPS Kasun LINEA
Blue KT Ramesh SLAR-B WP 0/3
26. Welter ( 69kg) Red SGC De Silva SLA-B
Blue De Gunasekara CASU TKO 1ST Rnd
27. Welter ( 69kg) Red MS Jeewantha SLAR-C
Blue OWCMA Bandara SLA-C W/O
28. Welter ( 69kg) Red DSK Fernando Gandara
Blue NM Hettiacracchi SLM-A W/O
29. Welter ( 69kg) Red RGS Kumarasinghe SLN-A WP 2/1
Blue MD Pushpakumara SLAF-A
30. Welter ( 69kg) Red SN HEELBATDENIYA SLM-B TKO 1ST Rnd
Blue WAK Wejerathna SILU
31. Welter ( 69kg) Red RMKK Bandara SLN-B TKO 1ST Rnd
Blue RMPB Rathnayake IVAL
32. Welter ( 69kg) Red ADYK Athukorala AIRF K
Blue PDD Maduranga SLA-A WP 0/3
33. Middle ( 75kg) Red MAC Sampatha Kumara SLA-C
Blue WSGK Samarakoon SLA-B WP 0/3
34. Middle ( 75kg) Red WMGKGI Ariyarathne SLN-B TKO 2nd
Blue RAY Lakmal VIDSC
35. Middle ( 75kg) Red AGS Suranga SLAF-B
Blue DLPR Kumara SLN-A TKO 2nd
36. Heavy ( 91kg) Red WA Sadun SLAF-A WP 2/1
Blue AHSS Atukoorala SLA-C
37. Heavy ( 91kg) Red KAIR Hemanthe SLAF-B W/O
Blue NN Jayasinghe CASU
38. Heavy ( 91kg) Red ADH Fonseka SLN-C WP 3/0
Blue AMIH Abeysinghe SLM-A
39. Heavy ( 91kg) Red GS Edirisinghe SLAR-A W/O
Blue BA Gurukula KDU
40. Super Heavy (+91Kg) Red KMCK Karunanayake SLN-A WP 3/0
Blue HIDL Alwis SILU
Womens
1) 48 kg Red Nadeeja Pushpakumara THURU 3/0
Blue ENL Silva UNCHA
2) 48 kg Red HMNH Weerasinghe CASU
Blue WHMSR Herath SLA-B WP ‘1/2
3) 48 kg Red KMD Sanjani MASSC
Blue AD Kodithuwakku MASSA WP 0/3
4) 48 kg Red KHEG De Silva MASS-B WP 3/0
Blue HS Priyadarshani SLA-A
5) 51 kg Red GYGM Dilhani AIRF-A
Blue Nilmini Kosala THURU WP 0/3
6) 57 kg Red KAK Hansika MASS TKO 1ST Rnd
Blue KGN Kaluarachchi AIRF-A
7) 57 kg Red MPK Salgadu SLA WP 3/0
Blue WMGL Waranasinghe POLICE
8) 57 kg Red KAD Darmathilaka THURU WP 3/0
Blue YMAK Aberathne AIR-B
9) 60 kg Red PA Sandun Kumari AIRF-B
Blue HMKGL Udayangani MASSA TKO 3RD Rnd
10) 60 kg Red VLS Sadareka MASS-B WP 3/0
Blue WMDDK Weerabahu SLA